Održana završna konferencija projekta „Biciklističke staze Općine Antunovac“ KK.07.4.2.16.0001

Oznake vidljivosti

U Poduzetničkom inkubatoru i akceleratoru Antunovac danas je održana završna konferencija projekta „Biciklističke staze Općine Antunovac“ KK.07.4.2.16.0001 na kojoj su predstavljeni ostvareni projektni rezultati.

Provedbom projekta Općina Antunovac uspješno je dovršila izgradnju preostalih dviju dionica biciklističkih staza – u Antunovcu duljine 2,3 km, a u Ivanovcu 1,6 km, čime je spojena mreža biciklističkih staza na području općine ukupne duljine 10,37 km.

Projekt je sufinanciran sredstvima Kohezijskog fonda u iznosu od 3.485.000,00 kuna, dok je ukupna vrijednost projekta 4.100.000,00 kuna, a ugovorena vrijednost radova 5.357.000,00 kuna. Projekt se provodi kroz 30 mjeseci, od 3. rujna 2019. godine do 3. ožujka 2022. godine, a uz izgradnju novih biciklističkih staza obuhvatio je i postavljanje urbane opreme uz stazu – dvije info ploče s kartama mreže staza, opremu za parkiranje bicikala uz javna ugibališta i autobusna stajališta, klupe za odmor, servisne stanice te koševe za otpad.

Za pravovremenu provedbu projekta te pripremu i podnošenje izvještaja prema nadležnom provedbenom tijelu pobrinula se Agencija za održivi razvoj Općine Antunovac – RODA d.o.o.
„Drago mi je što mogu potvrditi kako smo, u suradnji s Općinom Antunovac, uspjeli povući sva dodijeljena bespovratna sredstva te time osigurali uspjeh još jednog u nizu projekata kojim smo europska sredstva usmjerili za razvoj i napredak naše općine.“ – istaknula je direktorica Agencije za održivi razvoj Općine Antunovac – RODA d.o.o. Maja Pofuk.

Općina Antunovac realizacijom ovoga projekta ostvarila je izravan utjecaj na podizanje životnog standarda lokalnog stanovništva, istovremeno dajući doprinos smanjenju emisije stakleničkih plinova (CO2) uslijed zamijene automobila povećanim korištenjem bicikla kao prijevoznog sredstva. Provedba projekta pridonijela je povećanju broja korisnika javne biciklističke infrastrukture, ali i značajno povećala razinu njihove sigurnosti u prometu.

„Ovim smo projektom uspješno ostvarili više ciljeva – izgradnjom preostalih dviju dionica biciklističkih staza kroz naselja Antunovac i Ivanovac te postavljanjem urbane biciklističke opreme unaprijedili smo sigurnost biciklista u prometu, potaknuli mještane na češće korištenje bicikla kao prijevoznog sredstva te time dali svoj mali doprinos smanjenju emisije štetnih plinova.“ – naveo je načelnik Općine Antunovac Davor Tubanjski.

Povećana uporaba javnih oblika prijevoza pridonosi postizanju održive urbane mobilnosti, a izgradnjom navedenih dviju dionica unaprjeđena je dostupnost javne prometne infrastrukture – biciklisti u Ivanovcu i Antunovcu sada se mogu biciklističkom stazom dovesti do autobusne ili željezničke stanice, ondje sigurno odložiti svoje bicikle na za to predviđene stalke te se u Osijek uputiti korištenjem javnoga prijevoza.