Društva i udruge

Općina Antunovac potiče i podržava osnivanje i djelovanje različitih društava, klubova i udruga građana. Sva takva udruženja osnovana su kao nevladine, neprofitne organizacije bazirajući se isključivo na volonterstvu i aktivizmu svojih članova s ciljem promicanja određenih kulturnih, rekreacijskih, umjetničkih i obrazovnih vrednota a svojim djelovanjem doprinose kvaliteti života mještana.

Općina za poticanje i razvoj njihovoga djelovanja osigurava u svom proračunu određena sredstva u skladu s njihovim potrebama, programom rada i kvaliteti projekata koje provode.

Trenutno u Općini Antunovac djeluju slijedeća društva i udruge:

 1. LOVAČKO DRUŠTVO „JAREBICA“ ANTUNOVAC, Braće Radića 4, Antunovac, IGOR KRALIK
 2. VETERANI NK VITEZ 92, Braće Radića 4, Antunovac, IVICA ĆORIĆ – 098 644 528
 3. NK „VITEZ 92“, Hrvatske Republike 21a, Antunovac, IVAN KUJUNDŽIĆ – 099 573 0547
 4. NŠ „VITEZ“, Hrvatske Republike 21a, Antunovac, NENAD RIBIĆ – 098 990 7316
 5. KUD „KLASJE SLAVONIJE“ ANTUNOVAC, Hrvatske Republike 15, Antunovac, MATEA HORVATEK – 091 239 6224
 6. NK „SLAVONIJA“ IVANOVAC, Duga 33a, Ivanovac, KREŠIMIR TUMIR, 098 767 379
 7. ŽOK „VITEZ 11“, A.G. Matoša 8, Antunovac, IVAN DUGANDŽIĆ – 098 954 9554
 8. KATOLIČKA UDRUGA SVETOG ANTUNA ANTUNOVAC, Kralja Zvonimira 7 a, Antunovac, ZVONKO DUK – 098 963 9783
 9. UDRUGA UMIROVLJENIKA OPĆINE ANTUNOVAC, Ante Starčevića 73a, Antunovac, GROZDE MIKULIĆ – 098 604 339
 10. UDRUGA KORIJENI PUSTARE, Braće Radića 4, Antunovac, ŽELJKO MIŠKOVIĆ – 095 887 9981
 11. KGD SV. CECILIJA, Duga 31, Ivanovac, ANDRIJA VRBANIĆ – 099 596 2620
 12. KATOLIČKA UDRUGA SV. ROZALIJE, Duga 31, Ivanovac,
 13. KLUB DIJABETIČARA, Duga 191, Ivanovac MILE TUTIĆ –
 14. UDRUGA ŠPORTSKIH RIBOLOVACA RVI I BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA, Crkvena 37a, Ivanovac, MARIJAN TIŠLJER
 15. UDRUGA BIOENERGIJA ZA ZDRAVIJI ŽIVOT, Bana Josipa Jelačića 3, Antunovac, DAVOR KOS – 098 540 325
 16. UDRUGA DRAGOVOLJACA HOS „MILAN LAJDES-BARBA“, Držanička 24, Ivanovac, FRANJO GAVRAN – 095 549 9899
 17. KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO KORIJENI PUSTARE, Braće Radića 4, Antunovac, IVANA DEBELIĆ – 092 1096 478

Nakon višegodišnje ideje za osnivanjem udruge pustaraša, na inicijativu gospode Ivana Kastela, Mate Vile, Zdravka Šimića i Franje Miškovića dana 13. veljače 2012. godine održana je osnivačka skupština na kojoj je udruga dobila ime “Korijeni pustare”. Ubrzo nakon toga je i registrirana. Za predsjednika udruge izabran je Željko Mišković, dopredsjednik je Vlado Dernaj, a tajnica je Zorica Gabor. Skupštinu udruge čine Ivan Kastel, Mato Vila, Zdravko Šimić, Ivo Lovrić, Lydia Scheuermann Hodak, Franjo Mišković, Vlado Dernaj, Željko Mišković, Zorica Gabor, Vitomir Tolj, Branko Vadlja, Damir Balaž, Željka Pezelj, Miroslav Kurilj, Zlatko Muslija i Dalibor Gici.

Djelatnost udruge je očuvanje uspomena na povijest života i rada na pustarama Hrvatskog Podunavlja, ne samo kao spomen već kao trajno sjećanje i svjedočanstvo o jednom vremenu, načinu života, rada i oblicima druženja ljudi u multikulturnoj zajednici. Osim toga, djelatnost udruge manifestirati će se i kroz slijedeće oblike:
– njegovanje i oživljavanje običaja, tradicije i kulture življenja na prostorima pustare,
– druženje članova, njihovih obitelji i simpatizera Udruge,
– organizacija kulturnih, zabavnih, športskih, humanitarnih i drugih aktivnosti,
– informiranje javnosti o radu Udruge,
– izdavanje publikacija iz područja svoje djelatnosti,
– turistička promocija regije,
– suradnja sa srodnim udrugama u Hrvatskoj i regijama Podunavlja.

Uskoro će biti izrađena web stranica Udruge, te će na taj način biti omogućena komunikacija s budućim članovima i simpatizerima pustare na moderno prihvatljiv način.

Obavještavamo čitatelje da članom udruge može postati svaka osoba koja je rođena, živjela, radila, igrala nogomet na pustari, kojoj je bračni partner ili su joj roditelji živjeli na pustari ili je na bilo koji drugi način vezana uz pustaru, kao i pravna osoba.
Prava i obveze članova su:
– bavljenje aktivnostima Udruge,
– sudjelovanje u upravljanju poslovima Udruge,
– čuvanje i podizanje ugleda Udruge,
– čuvanje materijalnih dobara,
– plaćanje članarine.

Učlaniti se može osobno kod tajnice, gđe Zorice Gabor (Antunovac, Nikole Šubića Zrinskog 4, tel. 031/278-358, mob. 098/9810-166) ili svakog prvog i trećeg ponedjeljka od 19.00 – 20.00 sati u prostoriji općine do ambulante, gdje će se ispuniti pristupnica za novog člana udruge.

O prvom većem okupljanju članova udruge i njezinih simpatizera, uz prigodnu zabavu i program, pravovremeno će se obavijestiti u medijima.