Općina Antunovac pokrenula je sedam programa prema Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za povećanje energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama na svom području, za selektiranje otpada sukladno Zakonu o gospodarenju otpadom, za projektiranje i izgradnju reciklažnog dvorišta, za energetsko certificiranje javnih zgrada te dva projekta za energetski učinkovitu i ekološku javnu rasvjetu.

Ukupna vrijednost navedenih programa je gotovo 4 milijuna kuna, a Općina Antunovac kao područje od posebne državne skrbi od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ima odobreno sufinanciranje za provedbu programa u iznosu 80% troškova, odnosno do 3.114.000,00 kuna, a ostatak odnosno oko 776.000,00 kuna sufinancirati će Općina Antunovac.

Za Program povećanja energetske učinkovitosti u kućanstvima na području Općine Antunovac vrijednost projekta iznosi 1.249.944,41 kuna, od čega Fond sufinancira 999.955,52 kuna, Općina Antunovac 31.248,65kn, što je ukupno 82,5% iznosa ulaganja, dok ostatak snose odabrani korisnici.

Sredstva su namijenjena za zamjenu postojeće ugradnjom nove vanjske stolarije, povećanje toplinske zaštite ovojnice obiteljske kuće, povećanje energetske učinkovitosti sustava grijanja ugradnjom plinskih kondenzacijskih kotlova, povećanje energetske učinkovitosti sustava prozračivanja ugradnjom uređaja za povrat topline te energetski pregled i energetski certifikat.

Na provedenom natječaju pristiglo je 63 prijave, od čega su ukupno 32 prijave imale svu potrebnu dokumentaciju sukladno uvjetima natječaja nakon terenskog pregleda Povjerenstva za odabir korisnika, te je u skladu s dostupnim sredstvima i visini podnesenih zahtjeva, sastavljena bodovna lista prema kojoj je odabrana 31 obiteljska kuća koje će moći koristiti subvenciju Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Općine Antunovac.

Ovim programima Općina Antunovac postavlja visoke standarde u gradnji ekološke prihvatljivih obiteljskih kuća i među svojim stanovnicima gradi svijest o potrebi zaštite okoliša.

Neslužbena lista – EnU

Podijeli na društvenim mrežama: