Spomen obilježje hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama stradalim u Domovinskom ratu iz mjesta Ivanovac svečano je otkriveno dana 20.11. 2011. godine na dan 20. obljetnice progonstva mještana Ivanovca.
Spomenik se postavlja kao trajan spomen na Domovinski rat, a na njemu su ugravirana imena svih branitelja i civila koji su stradali na području mjesta Ivanovac.
Na Spomeniku se prema podacima dobivenim od Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti te braniteljskih Udruga nalazi 31 ime poginulih i nestalih branitelja te pripadnika civilne zaštite stradalih na području mjesta Ivanovac.
Sam Spomenik je koncipiran u tri ploče sa simbolima hrvatskog viteza koji kleči s mačem u ruci na desnoj ploči, okrenutog je prema centralnoj ploči s imenima poginulih, dok se na lijevoj ploči nalazi epitaf s posvetom i nazivom Spomen obilježja. Idejno rješenje i klesarski dio radova rad je akademskog slikara Zdenka Radovanić.
Osim Spomenika okolno područje uređuje se pristupnim stazama, klupama, zelenilom te dekorativnom rasvjetom.
Ukupna vrijednost svih radova za Spomen obilježje i uređenje cijelog područja je 270.000,00 kn.

 

Podijeli na društvenim mrežama: